Začalo roční období, kdy k nám občas zabloudí nějaký vzácný pták na tahu a místo jeho výskytu se na čas stane magnetem přitahujícím pozorovatele ptactva. Takovou událostí je výskyt lyskonoha ploskozobého (Phalaropus fulicarius) na Horním Kněžickém rybníku u Podbořan v okrese Louny. Je tam už asi týden a tak jsem se rozhodl, že rozšířím řady nadšenců, kteří neváhají absolvovat mnohdy dlouhou cestu za tímto ptákem, který letí z Arktidy na jih k africkému pobřeží. Jeho tahová trasa vede podél moře, ale mladší jedinci občas zabloudí až k nám. Zřejmě dostatek potravy způsobil, že lyskonoh v Kněžicích nabírá síly na další let na zimoviště.
Na hráz rybníka jsem přijel včera odpoledne asi ve tři hodiny a nejprve jsem lyskonoha nemohl najít. Projel jsem stativovým dalekohledem okraje celého rybníka a nic. Že bych byl prvním pozorovatelem po lyskonově odletu? To by byla smůla. Ale birdwatcher musí být trpělivý a optimistický. A tak jsem se po deseti minutách dočkal. Lyskonoh vylétl z rákosiny těsně přede mnou. To bych tedy nečekal. Vzdaloval se k protějšímu břehu. Alespoň jsem ho viděl v letu. Můj Canon při tom samozřejmě nezahálel.
Jenže jako všichni mladí ptáci letící z dalekého severu, i tento jedinec není příliš bázlivý a zanedlouho se vrátil do mé blízkosti, protože tam určitě bylo něco dobrého snědku. Celou hodinu jsem ho mohl pozorovat v dalekohledu, fotit nebo hledat v rákosí a tak jsem se ho dostatečně nabažil.
Lyskonoh ploskozobý je bahňák hnízdící v pobřežní vlhké tundře u sladké nebo brakické vody v Arktidě (Grónsko, Island, Špicberky, Nová Země, severní Sibiř…). Zimu tráví v Atlantickém oceánu na širém moři, asi 150 km od pobřeží západní nebo jižní Afriky. Předchozí výskyt tohoto druhu u nás byl loni na konci listopadu na rybníku Řežabinec v jižních Čechách a předloni začátkem listopadu na Hradeckém rybníku v Tovačově na Moravě. Takže další letošní lyskonohy ploskozobé bychom ještě mohli očekávat.