Zdeněk Souček Fotografie přírody

Dytík za Prahou 29.4.2020 |

Pozorovatelé ptáků měli v minulém týdnu příležitost vidět na poli u Měchenic (okres Praha – západ) vzácného ptáka – dytíka úhorního. Dytíci přes naše území protahují ze Španělska a severní Afriky do hnízdišť, která se nacházejí ve Francii, na Balkáně, v Turecku, v Rusku a místy i ve střední Evropě. Z našich dřívějších hnízdišť ovšem druh už vymizel. Jedná se o živočicha s převážně noční aktivitou. Navíc na poli je dobře maskován, takže snadno unikne pozornosti.

2

Pták byl objeven náhodou zkušeným pozorovatelem a nález byl okamžitě zveřejněn, takže birdwatcherům se naskytla obrovská příležitost. Neoseté pole na okraji Měchenic (nedaleko Davle) bylo po celé dny obklopeno několika pozorovateli, kteří si údaje o místě, kde se krčí dytík, předávali jako štafetu.

3

Pokud se dytík nehýbe, vypadá jako kus hroudy. Pouze vzácně se přemístí na jinou část pole. Toho jsem byl naštěstí svědkem i já. Když se pták zvedl, třesoucíma se rukama jsem držel foťák a mačkal spoušť, abych tuto raritu zachytil.

4

Strávil jsem u pole s dytíkem asi dvě hodiny a po celou dobu se pták choval klidně. Pozorovatelé mu nijak nevadili a za dva dny se zřejmě v noci zvedl a pokračoval ve své cestě na hnízdiště. Ani si nevšiml, že byl středem pozornosti a vyvolal birdwatcherské pozdvižení.

5

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Vodouš bahenní (Tringa glareola), 16. 7. 2021, Nagyiván, Maďarsko.
Mandelík hajní (Coracias garrulus), 15. 7. 2021, Egyek, Maďarsko
Kulík říční (Charadrius dubius), Žiželice ČR, 21.4.2021

Nejoblíbenější fotografie:

52 Kolibřík běločelý (Microchera albocoronaria) M, Turialba, Kostarika

Návštěvnost:

Celkem: 19984 Týden: 21
Dnes: 1 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory