Zdeněk Souček Fotografie přírody

Čekání na bahňáky 6.10.2019 |

1

Brzy ráno ještě za tmy zaujímám místo na břehu rybníka Derzsi – tó v oblasti Hortobágy v Maďarsku. Přikrývám se maskovací sítí a otvory se snažím vnímat okolí. Rybník není plně napuštěn a tak se zde zdržuje řada bahňáků, kteří v mělčinách vyhledávají potravu. Mám před sebou dlouhé vyčkávání, zda se něco zajímavého objeví v dosahu mého objektivu.

2

Konečně vychází slunce a s ním ožívají ptáci na rybníce. Najednou je přede mnou volavka stříbřitá. Hbitě loví rybky v mělčině. Ohání se kolem sebe, vyšlapává kořist a seká zobákem do vody. Vypadá to, jako by tančila. Je to velice elegantní drobnější volavka. Sluneční paprsky v tmavém okolí tu hezkou podívanou ještě umocňují.

3

Ale pozor, v porostu přede mnou se něco hýbe. Mezi rostlinami se ke mně nenápadně blíží vodouš bahenní. Relativně častý druh bahňáka. Pomalu přichází blíže a neustále zapichuje zobák do bahna a hledá drobné bezobratlé živočichy. Teď vystoupil z porostu na otevřené místo. Světlo je dobré, mám zaostřeno a tak spouštím dávku z mého Canonu. A mám ho tam!

4

Bekasina otavní je tak dobře maskovaná, že mi trvá dlouho, než ji objevím na okraji vody. Její dlouhý zobák nenechá nikoho na pochybách o tom, jakým způsobem získává z bahna potravu.

5

Po delším čekání se opět objevuje další příchozí. Tentokrát je skvělá příležitost vyfotit si krásného vodouše tmavého, který se zde zastavil na podzimním tahu, aby načerpal energii na další cestu na jih. Je to mladý jedinec. Vytrvale hledá něco k snědku a nezadržitelně se blíží až ke mně. Stačil by neopatrný pohyb a vyplašil bych ho, ale já sedím jak přibitý a jenom mačkám spoušť. Ukrytého pod sítí mě ptáci moc nevnímají.

6

Už mám zdřevěnělé nohy, ale cítím, že na místě musím ještě nějakou chvíli zůstat, protože okolo přelétávají další ptáci a na mělčině v dálce je celkem živo. Je mi líto se nyní zvednout a všechno vyplašit. Co kdyby se v porostu skrývala ještě nějaká zajímavost. A také že tam byla. Na volném prostranství přede mnou se najednou objevil jespák křivozobý. Letí z arktické Sibiře do Afriky a zastavil se zde. Právě před mým foťákem. Důkaz, že zde byl, mám v paměťové kartě.

7

Josef Burián 23. 08. 2021, 15.33 | web | #790

Velmi pěkné. Díky.

Zdeněk Souček 23. 08. 2021, 20.03 | #791

Děkuji za návštěvu a hodnocení.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

tukan kýlovitý (Ramphastos sulfuratus), Kostarika, Boca Tapada, 18. 12. 2023
kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) a kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl), Kostarika, Boca Tapada, 20.12.2023
kolibřík vulkánový (Selasphorus flammula), Kostarika - Cordillera de Talamanca, 14.12.2023

Nejoblíbenější fotografie:

Kulíšek nejmenší, Šumava - Stožecké louky, 22. 3. 2023

Návštěvnost:

Celkem: 25174 Týden: 21
Dnes: 3 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory